29 Ekim 2017 Pazar

KIŞ SAATİ UYGULAMASI Dünya'nın bir çok ülkesinde saatler geri alındı.Kış saati uygulamasına geçildi. Fakat Türkiye'de saatler geri alınmadı.

 Gün ışığından daha fazla yaralanmak amacıyla,7 Ekim 2016 tarihinde yayınlanan bakanlar kurulu kararıyla yürürleğe konulan yaz saati uygulamasına bu yılda devam edeceğine ve gelecek sene için saatlerin geri alınmasına karar verildi.
  
  Buna göre Türkiye saatlerini bir saat geri almayacak ve yaz saati uygulamasına devam edecektir.Akılla telefonlar otomatik olarak ayarlı olduğu için saatleri 1 saat geriye alması çok kişinin kafasında karışıklık yaratarak şuan saat kaç ?sorusunu akıllara getirdi.

  Avrupa gece saat 03:00 itibari ile saatleri bir saat geri alarak kış saati uygulamasına geçti.Yapılan uygulama ile Avrupa ülkeleri ile Türkiye arasındaki saat farkı ,1 saatten 2 saate , İngiltere ile de 2 saatten 3 saate çıkmıştır.

 Peki Türkiye bu uygulamaya geçmeyecek neyi hedefledi? Neyin önüne geçti ?

   Karanlıkta işe gitmekten, sabah ezanı okunmadan çocuklarını okula göndermekten şikayetçi olan kişilerin internette başlattıkları imza kampanyası 140 bini aşmış ve sonuç vermemişti.


   Elektirik mühendisleri saat diliminin kalıcı hale getirilmesinin, enerji tüketimini azaltacağı yerde arttırdığını öne sürmüşlerdi.


  Sizler bu konu hakkında neler düşünüyorsunuz? Kış saati uygulamasını geçmek veya geçmemek sizce hangisi ... 

6 yorum:

 1. Bugun saatlerde bir anormallik gördük oda arkadaşımla. Benim saatim 16.00 ken onunki 15.00dı. Neden oldu acaba 🤔

  YanıtlaSil
 2. Bazi telefonlar otomatik olarak almis canim, ama turkiyede alinmadi :)

  YanıtlaSil
 3. geçilsin ya alışmıştık :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Biz geçtik deep :) ama aradaki 2 saatlik fark kötü oldu tabi :(

   Sil